HP 85
Minipočítač HP-85 představila společnost Hewlett-Packard (HP) v prosinci 1979. Na trhu se pak objevil 4. ledna 1980 za 3250 USD. Jednalo se profesionální o velice oblíbený all-in-one počítač, který stavěl na vysoké spolehlivosti a snadnému použití. Vzhledově byl podobný IBM 5100 z roku 1975. Samotný počítač se přestav vyrábět v roce 1984.
Jedná se o přenosný 8-bitový počítač obsahující 16 KB paměti RAM. Integrovaná černobílá 5″ CRT obrazovka měla grafické rozlišení 256 x 192 bodů a textově šlo zobrazit až 16 řádků s 32 znaky na řádku. Dále byla integrovaná klávesnice, termální tiskárna, pásková jednotka, čtyři rozšiřující porty a generátor tónů. Programovacím jazykem byl Enhanced HP BASIC.
K počítači bylo možné dokoupit velké množství různého příslušenství, např. datové jednotky (HDD, FDD), tiskárny, plotry, grafické tablety, rozšiřující rozhraní (sériové, paralelní, industriální, GPIO, tiskové, a komunikační porty, hlasový syntetizátor). Rovněž byl k dispozici velký počet software – analytické, grafické, tabulkové, textové, finanční, výukové a v neposlední řadě také hry.
HP-85 stavěl na vlastním 8-bitovém patentovaném procesoru (HP Capricorn), navrženým přímo společnosti Hewlett-Packard. Ten nabídl vynikající výkony v matematických výpočtech. Zajímavostí je, že běžel jen na 613 KHz. Teď si možná říkáte, že je to dost málo proti jiným velikánům té doby. Ty taktovaly své procesory v rozmezí 2 až 4 MHz. I přes nízký takt se jednalo o vcelku rychlý procesor. Dle vyjádření samotné společnosti HP byl záměr vybudovat složitější procesor, který ale zvládne zpracovávat výpočty daleko rychleji. Jak sáma společnost uvedla, existuje několik strategií, jak postavit CPU – zjednodušit ho a výkon získávat vyšším taktem, nebo vyrobit složitější procesor s nižším taktem a podobným výkonem jako u první strategie. Většina výrobců se snaží razit první strategii (výkon získávat nejrychlejším taktem). HP následovalo druhou strategii.
Pásková jednotka používala datové kazety DC100. Na ty se vešlo až 195 kB programových souborů a v adresáři bylo možné uložit až 42 názvů souborů. Model HP-85 se dělí na dva typy – HP-85A z roku 1980 a HP-85B, který vyšel v roce 1983. Novější model B byl aktualizací modelu A. Nabídnul 64 KB paměti RAM s možností rozšiřitelnosti až na 544 KB pomocí zásuvných ROM modulů. Model B se prodával až do listopadu 1987.
Popisek k PC
rok výroby: 1980
výrobce: Hewlett-Packard
Procesor: HP Capricorn na frekvenci 0,613 MHz
OS: Enhanced HP BASIC
RAM: 16KB
2 thoughts on “HP 85”
Registry jsou sice osmibitové, ale dají se sdružovat do dvouregistrů (16 bitů) až do osmiregistrů (64 bitů), které jsou zpracovávány naráz jedinou instrukcí.
Cílem bylo zabránit tomu, aby se musela data přenášet přes osmibitový akumulátor, který právě u dat větší šířky byl místem, kde docházelo k zdržení výpočtu.
Díky za užitečné doplnění 🙂