Jednotný program SMEP
Program SMEP byl obdobou spolupráce jako v programu JSEP. Některé oblasti vývoje dokonce z JSEP vycházely (např. některé číselné kódování zařízení). V roce 1974 země RVHP ustanovily společný program vývoje Systému malých elektronických počítačů SM EVM (SMEP, rusky СМ ЭВМ). Sídlo hlavního konstruktéra bylo v Sovětském svazu. Tato spolupráce měla zaručit vzájemnou kooperaci zúčastněných států a levnější velkosériovou výrobu mini a mikropočítačů. Oproti řadě JSEP se tedy jednalo o menší výpočetní systémy.
Vývoj počítačů SMEP se inspiroval (kopíroval) převážně u modelů kompatibilními s počítači firmy HP, DEC a počítačích založených na procesorech Intel a jejich klonech.
Můžeme si je tedy rozdělit na tři technologické směry:
- Počítače kompatibilní s Hewlett Packard řady HP-2000
- Počítače kompatibilní s DEC PDP-11 a později DEC VAX-11
- Počítače kompatibilní s 8bitovým procesorem Intel 8080, 16bitovým procesorem Intel 8086/8088 a počátkem 90 let min. století také 32bitovým procesorem Intel 80386+
Počítače kompatibilní s Hewlett Packard řady HP-2000
Počítače kompatibilní s HP-2000 byly první modelovou řadou a nesly označení SM-1, SM-2, SM-1M a SM-2M. Jednalo se o 16bitové počítače, které byly pokračovateli počítačového systému ASVT-M6000. Jejich výpočetní výkon se pohyboval v rozmezí 0,2 MIPS až 0,46 MIPS.
Počítače kompatibilní s DEC PDP-11 a později DEC VAX-11
Většina počítačových modelů v programu SMEP 1 ale byla kompatibilní s PDP-11. Kopírovaly se především 16bitové počítače DEC PDP11/10, PDP11/40, PDP11/50 (PDP11/45), jejíž alternativy v RVHP byly SM-3/20, SM-4/20, SM-52/11, SM-50/50 a různé inovované varianty. Poslední dva modely spadají do nové generace SMEP 2. Mikropočítače stavěly na společné sběrnici, zařízení využívala společný adresný prostor, přenos dat probíhal asynchronně a periferie se připojovaly skrze paralelní rozhraní. ALU (procesor) byl paralelní šestnáctibitový procesor se zásobníkovou pamětí. Instrukční sada měla 76 až 132 instrukcí (dle typu). Výpočetní výkon těchto počítačů se pohyboval mezi 0,2 MIPS až 1 MIPS. Oproti sálovým počítačům se jednalo o počítače do váhy 100 Kg s elektrickou spotřebou cca do 1000 VA.
Počítače další generace stavěly především na mikroprocesorech a spadaly do řady SMEP 2. Počítače této řady se začaly postupně objevovat na trhu v první polovině 80. let, minulého století. Vycházely především z nové generace počítačů, založených na počítačích DEC VAX-11, který stavěl na 32bitovém procesoru s instrukční sadou typu CISC. Lze je charakterizovat paralelním spravováním dat s možností zpětné kompatibility s 16 bitovými počítači řady SMEP 1. Výpočetní výkon těchto počítačů se pohyboval okolo 3 MIPS. Dokonce prvním zástupcem řady SMEP 2, stavějícím na architektuře VAX-11, byl československý minipočítač SM 52/12. Ten zároveň patřil do kategorie super minipočítačů. Jednalo se o ekvivalentní počítač k VAX-11/780 firmy DEC.
V armádě se počítače SMEP v druhé polovině 80. let používaly na nižších stupních velení a řízení. Využívaly se především minipočítače SM 4-20, SM 50/50.M1 a SM 52/12.
Víte, jak se vlastně zajišťovala kompatibilita komponent řady SMEP od různých výrobců? Veškeré moduly se testovaly přímo na počítačích PDP-11 / VAX, čímž se ověřovala jejich funkčnost. Takže jste mohli využívat komponenty různých výrobců v různých počítačích. Počítače SMEP byly se svými „vzory“ široce kompatibilní, ale z pohledu stability a spolehlivosti zde byl značný rozdíl. Především se jednalo o kvalitu výroby a použitých komponent jednotlivých výrobců. Navíc každý počítač se před samotným uvedením testoval a následně mohl získat certifikaci a zapojení do programu SMEP.
Počítače s 8bitovým procesorem Intel 8080, Zilog Z80 nebo 16bitovým Intel 8086/8088
Jednalo se především o počítače, které vycházely s osobních počítačů, kompatibilní s počítači IBM PC. Vzniklo zde celá řada počítačů. Z těch 8bitových to jsou například polské SM-50/40-1, MERA-200, československé PP01 (SM-1903), PP02, PP03, maďarský PROPER-16/A nebo východoněmecký SM-1904. Z těch 16 bitových pak třeba československé PP05 nebo SM-1912.
Jaké počítače SMEP se dodávaly v ČSSR v závěru 80. let
Jak už jsem uvedl výše, počítače řady SMEP byly 8, 16 a 32 bitové. Nyní si krátce představíme ty, které bylo možné pořídit koncem 80. let na našem trhu.
8bitové mikropočítače SMEP
Osmibitové systémy SMEP tvořila řada mikropočítačových výrobků, které pracovaly na základě systémové sběrnice (též označované jako sběrnice 1-41). Tyto počítače vycházely z architektury podobné systémům firmy Intel. Patřil zde minipočítač vycházející ze stavebnice SM-50/40. Tyto mikropočítačové systémy stavěly na osmibitovém mikroprocesoru MHB 8080. Za vývojem a tvorbou těchto mikropočítačů stál Výzkumný ústav výpočetní techniky (VUVT Žilina).
Dalším hojně využívaným počítačem byl východoněmecký Robotron 1715 (SM-1904).
16bitové počítače SMEP
Tyto počítače byly opět vyvíjeny ve státním podniku Výzkumný ústav výpočetní techniky (VUVT) Žilina a vyráběny ve státním podniku Závody výpočetní techniky (ZVT) Banská Bystrica (závod Námestovo). Služby související s odbytem, servisem, školením, tvorbou aplikačního programového vybavení atd. zajišťovaly členové NOTO – Kancelářské stroje, Datasystém (slovenská obdoba KS) a Ústředí pro výpočetní techniku Tesla n.p. (ÚVT Tesla).
SM 3/20 (odvozeným od PDP 11/10) byl základní model minipočítačů řady SMEP 1. Obsahoval sběrnici, na které byla celá řada komponent – procesor, operační paměť, řízení vstupních a výstupních jednotek a jednotek vnějších pamětí (magnetické pásky, případně diskové jednotky s kapacitou jednotek megabajtů). Operační paměť byla tvořena z polovodičových modulů nebo feritové paměti. Neuměl provádět výpočty s pohyblivou čárkou, výpočty se tvořily pomocí podprogramů, což snižovalo výkon.
Minipočítač SM-4/20 (odvozený od PDP 11/40) obsahoval matematický koprocesor, což přineslo možnost výpočtu s pohyblivou čárkou. Obsahoval čtyřikrát víc paměti oproti předchůdci a ALU (procesor) měla přibližně o polovinu větší výpočetní výkon.
Minipočítač SM-52/11 (odvozený od PDP 11/50) byl zástupcem řady SMEP 2. Přichází s přepracovanou architekturou, díky níž došlo opět k výraznému nárůstu výpočetního výkonu se zajištěním kompatibility s počítači řady SMEP 1. Pro urychlení výpočtu byla přidána vyrovnávací paměť pro ukládání mezivýsledků.
Minipočítač SM-50/50 byl kompatibilní s předchůdci SM 3/20 a SM 4/20. Měl stejný instrukční kód a kompatibilní společnou sběrnici, což umožňovalo použití všech modulů z nižších modelů SMEP.
32bitové minipočítače SMEP
32bitové minipočítače SMEP navazovaly na 16bitové minipočítače SMEP se společnou sběrnicí. V Československu se výzkumu a tvorby v rámci státního úkolu SEP 111-1 (rozepsané na období 1983-86) ujal opět podnik VUVT Žilina. V časovém předstihu proběhl úspěšný vývoj 32bitového minipočítačového systému SM-52/12, který byl dokonce prvním 32bitovým minipočítačem SMEP v zemích RVHP. Vycházel z počítače VAX-11/780 firmy DEC a získal řadu mezinárodních ocenění a zlatou medaili na MSVB (Mezinárodní strojní veletrh Brno) v roce 1986. Prvních deset počítačů bylo vyrobeno již v roce 1985. Umožňoval běh v režimu kompatibility se 16bitovými systémy SMEP určené pro 32bitové SMEP se synchronní systémovou sběrnicí.
Výhodou byla především snadná rozšiřitelnost nové architektury z hlediska zavádění nových instrukcí a typu dat. Dále zachování maximální kompatibility s 16bitovými minipočítači. Což přineslo zachování formátů dat a médií (všechny datové soubory mohou být zpracovávány jak na 16bitových, tak na 32bitových počítačích), zachování maximální shody v syntaxi Assembleru a možnost vykonávat uživatelské programy z 16bitových systémů SMEP. Také implementace vyšších jazyků pro 32bitové systémy SMEP.
Operační systémy
Počítače SMEP disponovaly širokou škálou operačních systémů, které byly aktivně vyvíjeny a vzájemně si konkurovaly.
- LOS – děrnopáskový operační systém
- PLOS – bezdiskový operační systém.
- PLOS-RV – bezdiskový operační systém pro úkoly v reálném čase.
- DOS SM – jednouživatelský diskový operační systém, umožňující běh jednoho úkolu.
- DIAMS – databázový víceuživatelský, dialogově orientovaný operační systém. Používal se k vytváření a údržbě hierarchických databází.
- FOBOS , RAFOS , FODOS (klon operačního systému RT-11) – multitaskingový, víceuživatelský. operační systém. Podporoval řadu programovacích jazyků (Fortran , racionalizovaný Fortran, Pascal, C, Lisp aj.)
- NTS – víceuživatelský operační systém kompatibilní s RT-11. Vyvíjeli ho dva programátoři z Moskvy v 80. letech. Název je zkratkou slov „New Time Share“.
- RV OS (klon operačního systému RSX-11) – multitaskingový, víceuživatelský operační systém.
- DOS RV – diskový operační systém pro úkoly v reálném čase.
- DOS RVR , DOS KP – operační systémy, které podporoval multiterminálový BASIC s emulací programovacího jazyka RAFOS (racionalizovaný Fortran).
- INMOS , DEMOS – sovětské operační systémy, kopírující Unix.
- BOS (klon iRMX86) – operační systém využívaný na 32bitových desktopových procesorech Intel.
- MDOS (klon MS-DOS) – operační systém, využívaný na 16bitových desktopových procesorech Intel 8086.
- RTE-II – upravená verze operačního systému pro počítač M-6000, M-7000 a SM-1, stavějících na počítačích kompatibilních s HP-2000.
Já jsem při psaní tohoto článku narazil přibližně na 148 druhů počítačů řady SMEP. Níže uvádím tabulku s údaji, které se mi podařilo zatím získat.
V Československu existovalo vlastní číslování, proto se některá čísla mohla shodovat s mezinárodními čísly počítačů řady SM nebo mají přidělené jiné mezinárodní čísla. Počítače se navíc nazývaly podle typu procesoru (například počítač SM 52/12 je ve skutečnosti SM-1505), což mohlo být matoucí. Některé počítače ani nepoužívaly mezinárodní číslování.
Typ | Jiné označení | Domaci označení | Rok uvedení | Výrobce | Kompatibila | MIPS max |
FELIX CORAL 4021 | – | – | RPR | – | ||
FELIX HP-85 | – | – | RPR | – | ||
FELIX M-18 | SM-50/40-1 | – | 1975 | RPR | Intel 8080 | – |
MERA-200 | – | – | PLR | Intel 8080/8085 | – | |
MERA-2500 | – | – | PLR | – | ||
PP02 | – | – | ČSSR | MHB 8080A | – | |
PP03 | – | – | ČSSR | SM 50/40-1 | – | |
PP05 | – | – | ČSSR | M 16-1 (na bázi i8086) | – | |
PROPER-16/A | – | – | MLR | IBM PC XT | – | |
Robotron A6401 | – | – | NDR | – | ||
SM-0502 | SM-54/10-4 | LED-2201 | KLR | – | ||
SM-1100 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1110 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1140 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1141 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1208 | SM- 52/12 | – | ČSSR | – | ||
SM-1210 | – | – | 1984 | SSSR | – | |
SM-1300 | – | – | 1983 | SSSR | – | |
SM-1301 | – | – | – | |||
SM-1302 | – | – | – | |||
SM-1303 | – | – | – | |||
SM-1304 | – | – | – | |||
SM-1401 | – | – | – | |||
SM-1402 | SM-51/11 | 1-102F | RPR | – | ||
SM-1403 | SM-52/11 | – | 1982 | ČSSR | PDP11 | 2,8 |
SM-1404 | SM-51/13 | – | ČSSR | – | ||
SM-1405 | – | – | – | |||
SM-1406 | – | – | – | |||
SM-1407 | – | – | – | |||
SM-1410 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1420 | – | – | 1982 | SSSR / BLR | PDP11 | 1 |
SM-1420b | – | – | 1987 | PDP11 | 0 | |
SM-1425 | – | – | 1989 | SSSR | – | |
SM-1426 | – | Isot 1054C | 1987 | BLR | – | |
SM-1501 | SM-52/10 | – | MLR | – | ||
SM-1504 | SM-52/10-1 | Isot 1056C | 1988 | BLR | – | |
SM-1505 | SM-52/12 | – | 1985 | ČSSR | PDP11 | 0 |
SM-1600 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1601 | – | – | ČSSR | – | ||
SM-1604 | – | IZOT 8541 | 1980 | BLR | – | |
SM-1605 | – | – | 1980 | BLR | – | |
SM-1608 | – | Robotron K8912 | NDR | – | ||
SM-1609 | – | Robotron K8911 | NDR | – | ||
SM-1613 | SM-50/40-3 | IZOT 1003C | 1980 | BLR | – | |
SM-1614 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1616 | – | Robotron K8931.20 | NDR | – | ||
SM-1617 | – | Robotron 5103.20 | NDR | – | ||
SM-1618 | – | Robotron A5101.20 | NDR | – | ||
SM-1621 | – | – | 1980 | BLR | – | |
SM-1624 | SM-50/10-1 | Robotron K1510 | NDR | – | ||
SM-1625 | SM-50/40-1 | – | 1982 | ČSSR | – | |
SM-1626 | SM-50/40-2 | Robotron K1520 | 1984 | NDR | – | |
SM-1627 | SM-50 / 40-3 | Isot 0220 | 1980 | BLR | – | |
SM-1628 | SM-50/50-1 , SM-54/30 | SM-1628.1003 – SM-53/20, SM-1628.1004 – SM-53/10, | 1982 | ČSSR | – | |
SM-1629 | – | mikropočítač (MPK K589) | PNR | – | ||
SM-1630 | SM-50/50-2 | Robotron K-1600 | NDR | – | ||
SM-1633 | SM-50/50-3 | MERA-60 | 1982 | PLR | – | |
SM-1634 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1644 | – | – | 1986 | – | ||
SM-1647 | – | – | NDR | – | ||
SM-1700 | – | – | 1987 | SSSR | – | |
SM-1702 | – | – | 1989 | SSSR | – | |
SM-1704 | – | – | 1984 | BLR | – | |
SM-1705 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1706 | – | Isot 1055C | 1986 | BLR | – | |
SM-1710 | – | Robotron K1840 (rodina M32) | NDR | – | ||
SM-1760 | – | – | 1988 | BLR | – | |
SM-1761 | – | – | 1988 | BLR | – | |
SM-1762 | – | – | 1988 | BLR | – | |
SM-1800 | – | MPK K580 | SSSR | – | ||
SM-1801 | – | IPC K580 | SSSR | – | ||
SM-1802 | – | IPC K580 | SSSR | – | ||
SM-1803 | – | MPK K580 | SSSR | – | ||
SM-1804 | – | MPK K580 | SSSR | – | ||
SM-1810 | – | IPC K1810 | SSSR | – | ||
SM-1814 | – | IPC K1810 | SSSR | – | ||
SM-1820 | – | – | SSSR | – | ||
SM-1901 | – | Isot 1031C | 1986 | BLR | – | |
SM-1902 | – | IK80A | 1985 | RPR | – | |
SM-1903 | SM-EP PP01 | – | 1985 | ČSSR | MHB 8080A | – |
SM-1904 | – | Robotron 1715 | 1985 | NDR | – | |
SM-1905 | – | Com PAN8 | 1985 | PLR | – | |
SM-1906 | – | osobní počítač „Meritum“ (1906.1- Meritum-1, 1906.2- Meritum-2) | PLR | – | ||
SM-1907 | – | Elwro-800 | 1987 | PLR | – | |
SM-1908 | – | FELIX M 216 | RPR | – | ||
SM-1909 | – | KRAK 86 | PLR | – | ||
SM-1910 | – | Robotron A7100 | 1988 | NDR | – | |
SM-1911 | – | Isot 1030C- PC | 1986 | BLR | – | |
SM-1912 | SM-EP PP06 | – | ČSSR | IBM PC XT | – | |
SM-1913 | SM-EP PP04 | – | ČSSR | SM 50/50-1 | – | |
SM-1914 | – | Mazovia 1016- PC | 1987 | PLR | – | |
SM-1915 | – | MERA 660 | 1986 | PLR | – | |
SM-1916 | – | Isot 1039C- PC | 1987 | BLR | – | |
SM-1919 | – | PC Felix PC | 1989 | RPR | – | |
SM-1922 | – | – | 1988 | ČSSR | – | |
SM-1924 | SM-EP PP-01.16 | – | ČSSR | – | ||
SM-1925 | – | Elwro-801AT | PLR | – | ||
SM-1931 | – | – | 2001 | SSSR | – | |
SM-1932 | – | – | 2001 | SSSR | – | |
SM-1933 | – | – | 2001 | SSSR | – | |
SM-1934 | – | – | 2002 | SSSR | – | |
SM-1935 | – | – | ??? 1996 | SSSR | – | |
SM-1953 | – | – | 2006 | SSSR | – | |
SM-2027 | – | – | – | |||
SM-2104.0508 | SM-54/50 | – | ČSSR | – | ||
SM-2301 | SM-3-20 | – | 1981 | ČSSR | PDP11 | – |
SM-2302 | – | – | PLR | – | ||
SM-2303 | – | LED-300 | KLR | – | ||
SM2304 | SM-ZP (SM-3-10) | IZOT-2102S | 1980 | BLR | – | |
SM-2304.1001 | SM-53/30 | – | BLR | – | ||
SM-2401 | SM-40 | SM-4-20 | ČSSR | – | ||
SM-2401.0510 | – | – | ČSSR | – | ||
SM-2402 | – | 1-100 | RPR | – | ||
SM-2403 | SM-4P, SM-4-10 | IZOT 2104C | BLR | – | ||
SM-4033 | – | – | – | |||
SM7401 | – | Videoton VT-47605 | MLR | – | ||
SM-7402 | – | PBT-4000 | NDR | – | ||
SM-7408 | – | – | ČSSR | – | ||
SM-7701 | – | – | ČSSR | – | ||
SM-7942 | – | – | – | |||
SM8510 | – | MUX / KO 20 | NDR | – | ||
SM-8540 | – | – | – | |||
TESLA PC-88 | – | – | ČSSR | – | ||
VT 16 | – | – | MLR | – | ||
VT 32 | – | – | MLR | – | ||
VT 320 | – | – | MLR | – | ||
SM- 3-20 | – | – | 1980 | ČSSR | – | |
SM- 4-20 | – | – | 1980 | ČSSR | – | |
SM- 50/10 | – | – | ČSSR | – | ||
SM-1 | – | – | SSSR | HP | 0,2 | |
SM-16/22 | – | – | PDP11 | – | ||
SM-1M | – | – | SSSR | HP | – | |
SM-2 | – | – | SSSR | HP | 0,46 | |
SM-3 | – | – | 1977 | SSSR | PDP11 | 0,3 |
SM-3-10 | – | – | PDP11 | – | ||
SM-4 | – | – | 1979 | SSSR | PDP11 | 0,5 |
SM-4-10 | – | – | PDP11 | – | ||
SM-4-20 | – | – | ČSSR | PDP11 | – | |
SM-50/40 | – | – | PDP11 | – | ||
SM-50/50 | – | – | ČSSR | PDP11 | – | |
SM-50/50-1 | – | – | PLR | – | ||
SM-50/50M | – | – | PDP11 | – | ||
SM-50/50s | – | – | PDP11 | – | ||
SM-52/11M | – | – | PDP11 | – | ||
SM-52/11P | – | – | PDP11 | – | ||
SM-52/12M | – | – | ČSSR | PDP11 | – | |
SM-53/10 | – | – | PDP11 | – | ||
SM-53/11 | – | – | PDP11 | – |
Závěr
V případě, že máte k dispozici nějaké další informace, fotografie nebo nějaké fragmetny, ozvěte se:-)
Moc děkuji lidem, kteří mi při psaní pomáhali.
Zdroje
Historie programování a VT u nás [online]. Dostupné z: http://prog-story.technicalmuseum.cz
KUČERA, Jan. Výpočetní technika používaná dříve u nás: (Vzpomínky pamětníka). Online. Dostupné z: https://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/sl4.htm
SMEP – systém malých elektronických počítačů [online]. Dostupné z: http://kormus.cz/mvt/pocitace/smep_system_malych_elektronickych_pocitacu.php
Systém Malých Elektronických Počítačov /SMEP/ v Československu: I. Rodina 16 bitových mikro a mini počítačov so Spoločnou zbernicou SMEP III [online]. Dostupné z: http://www.vuvt-zilina.sk/kk-smepIIIpp01-06.pdf
Systém Malých Elektronických Počítačov /SMEP/ v Československu: I. Rodina Personálnych Počítačov SMEPPP 01 až PP 06 [online]. Dostupné z: http://www.vuvt-zilina.sk/kk-smepIIIpp01-06.pdf
Systém malých elektronických počítačov [online]. Dostupné z: http://www.vystava.sav.sk/smep
TIŠNOVSKÝ, Pavel. PDP-11 a SMEP: Systém Malých Elektronických Počítačů [online]. Dostupné z: https://www.root.cz/clanky/pdp-11-a-smep-system-malych-elektronickych-pocitacu
Совет Виртуального компьютерного музея [online]. Dostupné z: https://www.computer-museum.ru
One thought on “Jednotný program SMEP”
Nezapomeňte na 12bitové TESLA JPR 12 R. Ty ale do kategorie SMEP nepatřily. Ale v teplické nemocnici jsme je měli a udělaly spoustu práce.