Paměťové mechaniky
Vnější paměť představuje v architektuře počítače paměť určenou k trvalému ukládání informací (programů a dat), její obsah se vypnutím počítače neztrácí. K vnější paměti nemá procesor počítače zpravidla přímý přístup (srov. s vnitřní pamětí). Pro uživatele není podstatná, ale velmi důležitá.
Vnější paměť lze rozdělit na stálou a výměnnou paměť. Operační systém k přístupu do vnější paměti používá ovladače zařízení a data jsou organizována do souborů podle pravidel použitého souborového systému. Výměnná paměť obvykle používá pro uložení dat výměnná datová média. Mezi stálou vnější paměť počítače patří Pevný disk a ATA ADM flash disk. Do výměnných vnějších pamětí počítače se řadí disketová jednotka, CD jednotka, DVD jednotka, USB flash paměť nebo Zip disk.
Níže uvedu popis jednotek, které máme k dispozici.
8“ disketová mechanika EC 5074
EC 5074 byla 8“ disketová jednotka, která pocházela z bulharské produkce podniku ISOT, Začala se vyrábět v letech 1978. Byla použita v prostředí mainframe, v kancelářském počítači Robotron nebo CONSUL 2711 (státní podnik Zbrojovka Brno EC 9111). Přenosová rychlost byla 31 kB/s a uměla zapisovat data do kapacity 256 kB dat.
SONY OA-D31V-1
Počátkem 80. let minulého století představila společnost Sony koncept 3.5“ formátu disket, zvaný Mikro Floppy Disk s kapacitou 437.5 KB v neformátovaném stavu. V roce 1981 se na trhu objevila první konečně dostupná jednotka OA-D30V-1. Jednalo se o jednostrannou disketovou jednotku, která používala manuálně ovládaný otevírací mechanismus pro ochranu datového média. Rozhraní bylo ale proti klasickému standardu rozdílné, obsahovalo pouze 26 pinů (PC standart má 34 pinů). V roce 1982 se objevil vylepšený typ OA-D31V-1, který se instaloval například do počítačů HP 9121D. Další varianty OA-D32W a OA-D32V už byly oboustranné. U těchto mechanik se často stávalo, že mechanismus zvedání a vysunutí disku se stal časem lepkavý, což způsobovalo časné zničení jednotky. Při rychlém vytahování diskety se mohlo lehce stát, že se vytrhla horní čtecí/zapisovací hlava.
Epson SD-800
Jedná se o interní disketovou jednotku, který v sobě integruje 5.25“ a 3.5“ jednotky. Tuto jednotku na trh přinesla v první polovině 90. let 20. stoleté firma Epson. Uměla číst diskety v kapacitě 360 KB / 1.2 MB (5.25“) a 720 KB /1.44 MB (3.5“) .
Mitsumi M90BCL-3
Tato interní 5.25“ disketová mechanika se na trhu objevila koncem 80. let 20. století pod značkou Mitsumi. Jedná se o běžně dostupnou jednotku, která se hojně vyžívala i u nás. Uměla číst diskety v kapacitě 360 KB a 1.2 MB.
Iomega Zip Drive Z250ATAPI IDE/ATA 250MB
ZIP disketová jednotka je vstupně-výstupní zařízení počítače od společnosti Iomega z roku 1994. Mechaniky ZIP využívaly magnetické diskety s kapacitami 100 MB, později i 250 a 750 MB, které byly okolo roku 2000 oblíbené pro zálohování a přenos dat. Práce s nimi byla mnohem pružnější než s CD-RW nebo běžně dostupnými disketami s kapacitou jen 1,44 MB. Ty byly pro přenos většího množství dat nevhodné.
Mechaniky ZIP se vyráběly s různými rozhraními. Interní mechaniky měly rozhraní IDE nebo SCSI, externí mechaniky využívaly paralelní port, SCSI a někdy i USB.
Média používané v mechanikách ZIP vypadají podobně jako běžné 3,5′ diskety, jsou však tlustší.
Digital TZ30
Nejedná se o disketovou jednotku, ale o zálohovací jednotku. Jedná se o páskovou mechaniku typu DLT, která sloužila pro ukládání dat na magnetické pásku. Tuto technologii na trh přinesla v roce 1984 společnost Digital Equipment Corporation (DEC). Mechanika byla určena pro řadu počítačů řady DEC MicroVAX a měla kapacitu 94 MB.
Zajímavé odkazy
http://webserver.ics.muni.cz/bulletin/articles/579.html
https://consul.odkaznik.cz/consul_2711
http://www.robotrontechnik.de/index.htm?/html/komponenten/fs.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/ZIP_disk