Sinclair QL
Byl to relativně levný počítač pro náročnější amatéry, s hromadou vychytávek. Cílil hlavně pro použití v menších kancelářích, pro vedení účetnictví, zpracování textu a tabulek či vedení malých databází. V podstatě měl být lacinou dostupnou konkurencí pro počítače IBM PC.
K počítači je také připojen akustický modem pro přenost dat.
Sinclair QL je počítač, který byl navržen a vyroben firmou Sinclair Research Ltd v roce 1984. Měl se stát nástupcem počítače Sinclair ZX Spectrum 48K, ale jeho komerční úspěšnost nesplnila očekávání. Jednalo se o profesionální počítač s prodejní cenou okolo 399 £. Důvodem neúspěchu byla nejspíše nekompatibilita se ZX Spectrem, které bylo nutné emulovat. Sinclair QL byl vyráběn asi dva roky. Po něm přišel na trh Sinclair ZX Spectrum 48K+. Na rozdíl od svého předchůdce ZX Spectrum 48K má kvalitnější klávesnici, která byla později použita i u modelu Sinclair ZX Spectrum 48K+. Operačním systémem byl Sinclair QDOS a programovacím jazykem SuperBASIC. Počítač lze připojit ke klasické televizi nebo k monitoru.
Srdcem počítače byl 32bitový procesor Motorola 68008 na frekvenci 7.5 MHz, který však využíval bohužel 8bitovou sběrnici. Operační paměť RAM byla standardně 128 KB a dala se rozšířit až na 896 KB. Data se nahrávala nebo ukládala na dvě integrované paměťové jednotky Microdrive (miniaturní kazety se smyčkou magnetofonové pásky). Počítač obsahoval řadu portů 2× joystick, 2× seriový port, externí microdrive, externí ROM (16 KB) a síťové rozhraní. Měl dva grafické režimy, 256×256 bodů s 8 barvami, nebo 512×256 bodů se 4 barvami
Zajímavosti
Linus Torvalds, tvůrce jádra Linuxu, začínal na počítači Sinclair QL. Přednosti i nedostatky systému Sinclair QDOS ho inspirovaly k tvorbě vlastního systému.
Externí QL Microdrive byl v ceníku příslušenství QL, ale ve skutečnosti nebyl nikdy vyroben.
Microdrive se nikdy moc neuchytil, protože byly celkem poruchové.
První verze obsahovala řadu softwarových chyb. Proto se počítače dodávaly s opravenou ROM kartou, která se připojovala do externího portu.
Popisek
rok výroby: 1984
výrobce: Sinclair Research Ltd.
procesor: Motorola 68008 na frekvenci 7.5 MHz
OS: Sinclair BASIC
RAM: 16KB / 48KB
Odkazy na weby
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sinclair_QL
https://en.wikipedia.org/wiki/Sinclair_QL
https://www.zive.cz/clanky/navrat-k-legendam-jak-se-nam-libi-sinclair-ql/sc-3-a-173445/default.aspx
2 thoughts on “Sinclair QL”
Objevují se tu některá pořád dokola opakovaná tvrzení, která nejsou přesná.
„Microdrive se nikdy moc neuchytil, protože byly celkem poruchové.“ platí pro ZX Spectrum.
Microdrivy na QL jsou upravené a mnohem spolehlivější, i po letech čtou velmi dobře. Je zdokumentován případ patologie, která používala QL ke zpracování výsledků histologií a pitev, a nikdy nepořizovala disketovky, protože microdrivy postačovaly, a to i k archivaci (jedna kazetka – jeden rok). Pokud jsou dnes po 30 letech problémy s microdrivem, je 99% z nich dána degradací polyuretanu na přítlačném polštářku pásky a dá se vyřešit výměnou plsti (bez výměny hrozí zničení pásky).
„První verze obsahovala řadu softwarových chyb. Proto se počítače dodávaly s opravenou ROM kartou, která se připojovala do externího portu.“ Už v době vydání QL existovala finální verze firmware s odstraněnými chybami (JM). To, že bude postupně uvolňovat vývojové verze, bylo čistě Sinclairovo rozhodnutí – rozhodl se nečekat, až bude software odladěn, a nechal vyrobit ROMky s vývojovými verzemi ROM, které mu pak bylo líto vyhodit a montoval je do počítačů, i když už definitivní verze software byla na světě. Podobně ROM dongle neopravoval chyby, ale byl důsledkem toho, že Sinclair místo kombinace 32+16 KiO ROM použil 3x 16 KiO ROM (32K byly dražší) a v počítači byly jen dvě patice – viz články Tony Tebbyho, autora QDOSu, v časopise QL Today, vol. 14 – série „QL Firmware Bugs Myths“ a „25 years“ .
Důvodem neúspěchu QL nebyla ani tak nekompatibilita (Atari ST taky nebylo kompatibilní s osmibitem, ani Macintosh s Apple II, a přechod z osmibitů na PC taky nikomu nedělal zvláštní násilí, ač kompatibilní nebyly), jako spíš počáteční nepříznivé reference tisku.
V době, kdy se dostatečně zvětšila softwarová základna, byly konečně vydány debugované ROMky a prodeje QL stoupaly (právě rostoucí prodeje QL pomohly odložit odprodej Sinclair Research o rok!), prodal Sinclair firmu Amstradu, který QL zařízl, aby nekonkurovalo jeho „profesionálnímu“ řešení pro malé podnikatele – Amstradu PCW. Viz ekonomický rozbor „Design and Innovation“ od Open University.
Co ten počítač na obrázku, není nějaký upravený? Má modem připojený do místa, kde QL nemá žádný konektor.
Dexi moc díky za super koment, určitě zapracuji! To naše QLko je mírně upravená verze, původní majitel neví, k čemu to bylo. Jen, že to byl dovoz tehdy počátkem 90. let z Anglie a dělalo se na něm účetnictví 🙂